2 Yaş Sendromu Nedir ?

2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromu Negativizm dönemi

2 yaş sendromu, bebeklerin hayatlarındaki ilk 18-30 ay arasındaki döneme verilen addır. Bu dönemin sendrom olarak adlandırılmasının nedeni ise genelde çocukların ailelerin isteklerini değil de kendi isteklerini yapmalarından kaynaklanmaktadır. Çocukların genelinde görülebilen bu durum aileleri oldukça zorlayan ve özellikle annelerinin hayatlarını olumsuz etkileyen bir durumdur.

2 Yaş Sendromunda Sıklıkla Karşılaşılan Sorunlar

Çocukların ve anne-babaların hayatlarında önemli bir nokta olan 2 yaş sendromu dönemi, bebeklerin artık kendi isteklerine göre davranmaları, anne babanın isteklerine karşı çıkıp inatlaşmaları olarak adlandırılabilir. Anne babanın her isteğine inat ile karşı çıkan, genelde evet diyecekleri durumlara bile sırf inattan hayır diyen çocuklar, bunu bir kendilerini ifade etme ve belli etme çabası olarak değerlendirmektedir.

2 Yaş Sendromu
Negativizm Dönemi 2 Yaş Sendromu

2 yaş sendromunda ebeveynlerin sıklıkla karşılaştıkları sorunlar, sebepsiz inatlaşma, en ufak bir şeyde ortaya çıkan öfke nöbetleri, olmasını istedikleri şeyler için çocukların tutturmaları ve şiddetli ağlama krizleri olarak sıralanabilir. Bu durumlar çoğu anne babanın hayatını çocuklarına göre yaşamaları, aile reisinin çocuklar olması gibi önemli sorunlara neden olmaktadır.

Anne babanın evdeki dengeyi sağlayıp evin düzenini ele alması için yapması gerekenler aslında çok basittir. İşte 2 yaş dönemi sorunları ile başa çıkma yöntemleri ve nasıl yapılacağı hakkındaki maddeler.

2 Yaş Sendromu İle Başa Çıkma Yöntemleri

  • Çocuğunuzun ağlayıp inatlaşıp kendisine, size ya da çevresindeki başka şeylere zarar vererek istediklerini elde etmesine asla izin vermeyin.
  • Böyle durumlar ile karşılaştığınızda ona engel olmayın, konuşmayın, görmezden gelin, hatta ondan uzaklaşın ve sakinleşmesini bekleyin. Ancak bunu yaparken sürekli onu görebileceğiniz bir yerlerde bekleyin ama çocuğunuz bunu bilmesin.
  • Çocuğunuz sakinleştikten sonra onunla konuşmaya başlayabilir tamamen başka bir konudan bahsederek ağlama sebebini unutturun. Örneğin televizyon izlemek için ağladıysa sakinleştikten sonra ona televizyon izlettirmeyin, boyama yaptırın. Eğer ağlama sebebini ona verirseniz bunda ağlaması ve tutturmasının etkili olduğunu düşünüp aynı durumu her istediğinde uygulamaya devam edecektir.
  • Çocuğunuz bir şey istediğinde eğer yapılabilecek bir şeyse onun ağlamasına fırsat vermeden yapın. Eğer ağlamaya başladıktan sonra yaparsanız bunu ağlamasına bağlayıp aynı davranışa devam edecektir.
  • Her şeye hayır demekten vaz geçin. Eğer çocuğunuz bir şey yapmak istiyor ama mümkün değilse ona hayır demek yerine, şu an olmaz ama başka şeyler yapabiliriz deyip değişik alternatifler sunun.

Yukarıda belirtilen yöntemler uygulanarak hem çocuğunuz hem de sizin rahatını sağlayabilir, 2 yaş sendromunu daha hafif bir şekilde atlatabilirsiniz.

2 Yaş Sendromu Cehennemi Korkunç Negativizm Dönemi

2 Yaş  Sendromu problemleri ve 2 yaş psikolojosi. Çocuklarda 2 Yaş Cehennemi Korkunç Negativizm Dönemi hakkında bilgiler

1. Tatlı  bebeğiniz  çatık kaşlı, bağıran, ağlayan, tüküren kavgacı bir canavara mı dönüştü. Öyleyse sağlıklı bir  gelişim sürecinde. Ama bundan sonra onun ve sizin ruh sağlığınızı korumak biraz  zahmetli olacak. En basitinden su içerken bile O bardaktan içmem bu bardaktan içerim ,sen verirsen içmem ..verirse içerim diye bir  sürü saçma çıkışlarıyla sizi zorlamaya başlayan çocuğunuz  size on yıl gibi gelecek olan bir-iki yıllık ‘İkinci yaş terörü’ nü başlatmış durumdadır.

Psikologların , psikolojik kuramların  birçoğunun ortak noktasıdır kriz dönemleri. 2 yaş krizi, ergenlik krizi, otuz yaş  krizi, sonrasında da orta yaş krizi, tükenmişlik krizi, yaşlanma krizi..

Bu krizlerden  ikinci yaş krizi(negativizm dönemi) ve ergenlik dönemi sağlıklı , yaşanması ve çatışma içermesi gereken dönemlerdir. Çünkü bu iki kriz dönemi kimlik kazanmaya yönelik arayış dönemleridir. Artık kişisel özerkliğini ilan etme  çabaları yüzünden  yerli yersiz agresiflikler normal karşılanmalıdır, zira iki yaş krizindeki bir çocuk veya ergenlik dönemindeki bir genç beklenmedik otoriter bir tavırla kendini kabul ettirme  çabasına girmiştir.

Bu süreç başladıktan itibaren büyüklerin  itiraz etmesi riskini almayacak, önce vuran kazanır güdüsüyle zorbalığına devam edecektir. Bu dönemde  tabi ki  krizdeki çocuğun kabul edilemez isteklerine boyun eğilmemeli ama onunla çatışmak  aranızın açılması ve iletişiminizin  kolay kapanmayacak yaralar alması anlamına gelebilir. Bu yüzden ister  bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde olsun , ister  çocukluktan gençliğe geçiş döneminde  kriz halindeki bireyle çatışmaya  girmekten kaçınılmalı, önleyici bir  tavır sergilenmeli.

2 Yaş Sendromu Krizinde Alınabilecek Tedbirler Nelerdir ?

Bu yaşta yemek, uyku, giyinmek gibi günlük rutinlerin hepsi kriz  konusu olabilir. Evde  başka çocuk ya da bebek kardeş olması  krizin şiddetini arttırabilir.

Annenin  çalışıyor olması, küçük kardeşle de ilgilenmek zorunda olması emzirme döneminin getirdiği adet görmeme hali,  doğum sonrası  depresyonunun beklenenden uzun sürmesi anneyi gergin ve sabırsız yapabilir.

Anne çocukla en çok muhatap olan kişi olarak sabırlı olmalıdır,  Anneyi hem kendi dalgalı  ruh haliyle baş etmek  hem çocuğun  bu kritik dönemine sabır göstermek konusunda babalar da yalnız  bırakmamalıdır.

Önleyici tavır nasıl olur? Sorunu önceden görüp tedbir alarak.

2 Yaş Sendromu Sofrada 

Çocuğa  yapması  gerekenler zorlama edilmek yerine sezdirilmelidir. Sofra hazırlanmalı, gelip yemesi söylenmeli, vaktinde gelmezse sofranın toplanacağı belirtilmeli. Bu uyarıların ardından sofraya gelmiyorsa , sofra kaldırılıp bir sonraki öğüne kadar  çocuğa bir şey verilmemeli.

Öğün aralarında yüksek enerji veren şeyler yedirilmemeli, şeker, çikolata gibi bir şey yiyecekse (belki bir davranışa ödül olarak  ) bunu yemek  yedikten hemen sonra yemeli.

Salatalık , meyve, kuruyemiş gibi atıştırmalıklar yemesi için sık sık hatırlatmak yerine   ulaşabileceği bir yere konmalı,  kendi istediği kadar tüketmeli.

2-4 yaşında olmasına ve kendi yemeğini kendisi yiyebilecek, sandalyede oturabilecek durumdaki bir çocuk eğer kendinden küçük bir kardeşi varsa  yemek esnasında kucağa oturmak ya da yemeğini annesinin-babasının elinden yemek gibi taleplerde bulunabilir. Bu durumda ona yardımcı olmamak seni değil kardeşini seviyorum algısı yaratabilir. Bu yüzden ona biraz yardımcı olmakla beraber  kendisinin yiyebileceğini, becerikli ve akıllı bir çocuk olduğunu telkin etmek gerekir.

2 Yaş Sendromu ve Dışarıda Oyun Gezmek

2 yaş krizi tamamlanmamış bir çocukla dışarda  yemek yemek, alışverişe çıkmak, gezmek  biraz  streslidir. Anne -baba çocuğun kendini yere atıp  bağırmaya başlayacağı anın korkusuyla  sürekli tedirgindir. Bu durum  çocuğun daha az dışarı çıkarılmasına engel olmamalı aksine ailece  vakit geçirmek; parka, pikniğe, alışverişe beraber gitmek ihmal edilmemeli.

Çocuk aileden  daha az çatışmanın olduğu bakıcı, akraba gibi yerlere sık sık bırakılırsa ailenin onu  dışladığını, bakıcı, babaanne v.b. kişilerin onu daha çok sevdiğini düşünür. Okul öncesi yaşlarda sevgi  gözle görülüp elle tutulabilen somut olarak ölçülebilen bir şeydir. Kiminle daha çok ilgileniyorsanız onu daha çok seviyorsunuz demektir. Çocuğa  kim büyük oyuncak alır kim  daha büyük çikolata alır en çok seven odur.

Dışarı çıkmak  uzun süre evde kalan çocuk için  hem yaşantı zenginliği ve zeka gelişimi açısından hem değişiklik ve eğlence olarak iyi gelir. Ne kadar soruna neden olsa da ne kadar burnunuzdan getirse de..

Uyumandan Önce Yatarken

Uyumadan önce  tabi ki ona  git yat demekten ziyade  herkesin diş fırçalaması, tuvalete girmesi, evdeki bütün ışıkları kapatmak,  uyku vaktinin geldiğini belirtip çocuğu yatağa götürmek  daha ikna edicidir. Yetişkinler uyku saatini ilan ettikten sonra televizyon  seyretmeye devam ederse çocukta uyumaya itiraz edecektir.

Çocuk uyumadan önce  günün ritmini düşürmeli. Boyama , yapboz gibi dinlendirici bir oyun oynanmalı, gün boyunca kullanılan oyuncaklar ve kıyafetler toparlanmalı. Çocuk eşyalarını sahiplenmenin yanı sıra sorumluluk da almalı.

Çocuğun bütün gece yanında yatmak veya uyuması için sallamak    doğru olmayabilir, fakat yanında olup ona bir masal anlatmak , sırtını -karnını ovarak uyuyuncaya kadar onu rahatlatmak , onu ne çok sevdiğini söylemek çok faydalı şeylerdir. Rahatlamış  huzurlu bir şekilde uykuya dalar.

Rutinler;

Çocuklar  rutinleri sever. Kalkınca el yüz yıkamak yatmadan önce oyuncak toplamak ve diş fırçalamak her öğlen elma her akşam  kuru üzüm yemek gibi kendine özgü rutinleri olursa  kendini güvende hisseder, yapacaklarını bildiği için özgüveni ve huzuru olur.

Ona bir duvar saati alıp üzerine küçük  resimler yapıştırmak suretiyle  saati elma saati, diş fırçalama saati, uyku saati…vb işaretlemek   rutinlerini benimsemesinde faydalı olabilir.

Time out (Ara verme);

Çocuk  kendine veya başkasına zarar verecek bir şey yaparsa; kardeşini yaralamak, prizlerle – bıçakla oynamak..vb. Belli bir köşeye gidip oturarak yaşı kadar dakika(iki yaşındaysa iki ,üç yaşındaysa üç dakika) yaptığı hatayı düşünmesi sağlanmalı. Burada gaye onu dışlamak yada işkence etmek değildir fakat çocuk farklı bir yerde oturmaya mecbur edildiği için dışlandığını düşünür sürekli ağlar ve ağlamasına göz yumulduğu içinde işkence veya cezaya maruz kaldığını hisseder. Bu durumda ağladıkça süre başa alınır sessiz iki dakika geçirmek ve düşünmek durumundadır. Bunun için ona  bunun bir ceza olmadığını sadece düşünmesi gerektiğini telkin etmeli, yaptığı şeyi tekrarlamaması ve özür dilemesi gerektiğini belirtmeli sakinleştirici bir ses düzeyi ile konuşmalı.

2 Yaş Sendromu ve Pekiştirme;

Yaptığı iyi şeyleri  övmek başkalarının yanında övgüyle bahsetmek çok etkilidir. Yapması gereken ve yapmaması gerekenleri açıklamak da kendini değerli hissetmesi açısından önemlidir.

Hatalı davranışlarını ise  sen bunu yaptın, sen çok düşüncesizsin gibi ‘sen dili’ ifadeleri ile değil ; Üzüldüm, rahatsız oldum gibi ‘ben dili’ ifadeleri ile eleştirmeli. Yalnız ben dilini kullanırken beni hep üzüyorsun,  bıktım usandım gibi genelleyici- aşağılayıcı olmamalı. Bu gün , bu kez gibi ifadelerle söze  başlamak daha doğru olabilir.

Çocuklar  davranışlarının sonuçlarını çok iyi analiz eder. Bu yüzden onlara asla ağlayarak  bir şey elde etme duygusunu tattırmamalı. Susarsa istediğini alabileceği söylenmeli tamamen susup sakinleşince hedefine ulaşabilmeli. Bir kez ağlayarak elde ettiği bir  şeyi bir sonraki sefer  üstünü başını yırtarak elde etmeye kalkışabilir. Çünkü onun için artık hayır yoktur, yeterince ağlayıp-  tepinmeme vardır. Yeterince  ağlanırsa bütün  hayırlar evet dönüşecektir.

2 Yaş Sendromu Negativizm dönemi

Onlara  bütün zorbalıklarına rağmen sabır ve sevgiyle yaklaşılırsa sorunlar hafifleyecek, çözüme yaklaşılacaktır. Onlarla farklı konulardan sohbet etmek de kendilerini değerli hissettirir. Özellikle kardeşi olan çocuklara tolerans göstermeli; tuvalet eğitiminde öz bakım becerilerinde baskıcı olmamalı. Yardıma ihtiyacı varmış gibi davranarak ilginizi elde etmeye çalışmasına makul ölçüde göz yummalısınız.

O sizi başka biriyle paylaşmanın zorluğunu yaşarken ona  sizden bağımsız olması için baskı yapıp defalarca büyüdün artık demeniz çocuğunuzu incitir komplekslere sürükler. Ona   en sık ulaşan mesaj sevildiği olmalı ki sakin huzurlu bir çocuk olabilsin.

Posted in Genel

Tags - 2 Yaş Dönemi2 yaş sendromu2 yaş sendromu sorunlarıNegativizm Dönemi