Almanya Kreş Sistemi Yaşı Kaç ?

Özel Okul Fiyatları 2022 2023 Yılı

Almanya Kreş Sistemi Yaşı Kaç ?

Çocuklarla Almanya’ya taşınıyorsanız veya Almanya da bir bebek bekliyorsanız, “Kita” kelimesini çok duymaya başlayacaksınız. Peki Almanya Kreş Sistemi Nasıl Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç ?

Kita (Kindertagesstätte) nedir?

Kindertagesstätte’nin kısaltması olan Kita, kreşler, anaokulları ve okul sonrası bakım dahil olmak üzere çeşitli çocuk bakımı biçimlerini ifade eden genel bir terimdir. Çocuklarınızı Almanya’daki anaokuluna göndermek zorunda değilsiniz, ancak bunu yapmak sosyalleşmelerine ve gelişmelerine yardımcı olacaktır. İşe geri dönmeye karar verirseniz, Kitas ayrıca çocuğunuz 6 yaşında ilkokula devam edene kadar boşluğu kapatacaktır.

Almanya’da Çocuk Bakımı hakları

2013’ten bu yana, Almanya’daki 12 ay ve üstü tüm çocuklar, devlet tarafından (kısmen) sübvanse edilen bir çocuk bakım yeri için yasal bir hakka sahiptir. 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar anaokulunda bir yere hak kazanırlar.

Bununla birlikte, Çocuk Bakımı talebi arzdan çok daha ağır basmaktadır.  Özellikle uzun çalışma saatlerine veya iki dilli eğitime ihtiyacınız varsa veya daha büyük Alman şehirlerinden birinde yaşıyorsanız ve çocuğunuz için bir yer sağlamak çok rekabetçi olabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca erken planlamaya başlamak iyi bir fikirdir. Ebeveynlerin hamilelik sırasında veya doğum kaydından kısa bir süre sonra soruşturma yapmaya başlaması duyulmamış bir şey değildir.

Almanya Kreş Sistemi Kita seçenekleri

Almanya’da, 4 farklı tipte gevşek bir şekilde gruplandırılabilen çeşitli çocuk bakımı biçimleri vardır:

Kreşler (Kinderkrippe) – 3 yaşın altındaki çocuklar için
Okul öncesi (Kindergärten) – yaşlı çocuklar için 3 – 6 / 7
Dadı / dadı (Tagespflege) – tüm çocuklar için
Okul sonrası bakım (Schulhort) – ilkokula devam eden çocuklar için.

Almanya Kreş Sistemi Yaşı Kaç ?

Almanya’daki kreşler (Kinderkrippe)

Bir kreş (Krippe) 3 yaşın altındaki çocuklara bakar. Almanya’daki kreşler, özel, kamu ve dini örgütlerin bir karışımı tarafından işletilmektedir. Krippe’de vurgu, sosyalleşme, oyun oynama, şarkı söyleme ve gezilere odaklanıyor, hepsi de erken yaş eğitimcilerinin gözetimi altında.

Bir çok kreş, bırakma ve alma süreleri konusunda esnektir ve ebeveynlerin çocuk bakımını çalışma saatlerine göre ayarlamasına izin verir. Tipik 1 gün yaklaşık 7 saat sürer ve fiyatlar yere ve ebeveynlerin gelirine bağlı olarak önemli ölçüde değişir.

Almanya’da anaokulları (Kindergärten)

Almanya’daki anaokulları, İngilizce’de de yaygın olarak kullanılan bir isme sahiptir: Anaokulu. Şehir yetkilileri, dini organlar, özel olarak kurulmuş kuruluşlar veya diğer özel kuruluşlar tarafından yönetilirler ve çocukların sosyal, yaratıcı ve dil becerilerini geliştirmek için oyun tabanlı öğrenmeye odaklanırlar. Bazı bölgelerde, özel sağlayıcılar veya uluslararası okullar iki dilli anaokulları sunabilir.

Kreşlerin aksine, çoğu anaokulu sabahları başlar ve öğle yemeğinde veya öğleden sonra biraz sonra sona erer. Tam günlük bakıma sahip kurumlar var, ancak çok yaygın değiller, bu da yerler için rekabetin yüksek olduğu ve daha pahalı olma eğiliminde oldukları anlamına geliyor. Kreşlerde olduğu gibi, anaokullarının maliyeti ebeveynlerin gelirine ve bölgeye göre büyük ölçüde değişmektedir.

Almanya’da Dadılar / Kız bakıcısı (Tagespflege)

Almanya’daki çocuk bakıcıları veya dadılar resmi olarak cinsiyet nötr terimi “Tagespflege” ile anılır, ancak “Tagesmutter” hala duymanız en muhtemel kelimedir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir çocuk bakıcısı çocuğunuzla evde ilgilenir. Almanya’da, çocuk bakıcılarının aynı anda altı çocuğa bakmasına izin verilir. Dadılar genellikle çocuğunuza(ren) bakmak için kendi evinize gelirler.

Almanya’daki çocuk bakıcıları ve dadıların nitelikli erken yaş eğitimcileri olması gerekmese de, yerel Gençlik refah Bürosu’na (Jugendamt) kayıtlı olmaları gerekir. Maliyetler değişir, ancak ortalama olarak bir çocuk bakıcısı 20 saatlik bir hafta boyunca ayda yaklaşık 300 ila 600 avro ücret alır.

Okul öncesi ve sonrası bakım (Schulhort)

Okul öncesi ve sonrası bakım, ilkokula devam eden 6 yaş ve üstü çocuklar için bir günlük bakım şeklidir. Okulların kendileri tarafından, okul bitirme ve ebeveynlerin işten sonra çocuklarını toplayabilmeleri arasındaki uçurumu kapatmaya yardımcı olmak için sağlanır. Yerel Schulhort’unuzun sunduğu şey, mevcut olanaklara ve yerel talebe bağlıdır ve bu nedenle bölgeden bölgeye büyük ölçüde değişebilir.

Okul sonrası bakım ücretleri, hangi hükümlerin sunulduğuna, çocuğunuzun ne kadar süre bakıldığına ve yiyeceklerin dahil edilip edilmediğine bağlı olarak değişecektir.

Almanya Kreş Sistemi Yaşı Kaç ?

Almanya’da Kita Kreş Çeşitleri  türleri

Almanya’da birçok farklı okul türü olduğu gibi, farklı Kita türleri de vardır. Bazıları kamu tarafından finanse edilirken, Diğerleri özeldir; bazıları, Montessori veya Waldorf Kitas gibi, belirli bir eğitim kavramını veya felsefesini takip edebilir. Engelli ve engelli olmayan çocukların birlikte bakıldığı “bütünleştirici Kitas” ve hem Almanca hem de ikinci bir dilde öğretilen iki dilli Kitas da vardır. Seçtiğiniz Kita türü, çocuğunuzun alacağı erken eğitim türünü ve ücretlerini etkiler.

Almanya’da Çocuk Bakımı / Kita yeri nasıl bulunur ?

Almanya’daki Kita yerlerine olan talep çok yüksek, bu yüzden hazırlıklarına erken başlamak için para ödüyor.

Gençlik refah merkezine başvurun

İlk olarak, yerel Gençlik refahı Bürosuna (Jugendamt) başvurmalısınız. Onlar size bölgenizdeki tüm Kitas bir listesini verecektir.

Seçiminizi yapın

Daha sonra çocuğunuz için hangi Kita’yı tercih edeceğinize karar vermeniz gerekir. Personelle tanışmak ve tesislerini kontrol etmek için Kitas’ı ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Konumun sizin için uygun olup olmadığını, personel-çocuk oranını, personelin İngilizce konuşup konuşmadığını, çalışma saatlerinin ne olduğunu ve yemeklerin sağlanıp sağlanmadığını düşünmelisiniz.

Çocuğunuzu Almanya’daki anaokuluna kaydetme

Seçiminizi yaptıktan sonra, tercih ettiğiniz Kita’da bir yer için başvurmanız gerekir. Başvuru süreci, tesisin kamuya açık mı yoksa özel olarak finanse edilip edilmediğine bağlı olarak değişir.

Çocuğunuzu özel bir Kita’ya kaydetme

Çocuğunuzu özel bir çocuk bakım tesisine kaydetmek istiyorsanız, genellikle doğrudan oraya gidebilir ve kayıt olabilirsiniz. Çocuğunuzun doğum belgesi gibi bazı belgeler sağlamanız gerekebilir ve bir bekleme listesine yerleştirilebilirsiniz. Bununla birlikte, talep o kadar yüksektir ki, ebeveynlerin çocuklarını aynı anda birden fazla bekleme listesine koymaları nadir değildir – bu nedenle çocuğunuzun adı listede oldukça hızlı bir şekilde yukarı doğru hareket edecektir.

Çocuğunuzu halka açık bir  Kreşe Kita’ya kaydetme

Tercih ettiğiniz tesis halka açık bir Kita ise, hangisini tercih ettiğinizi belirtmek için formu doldurmanız ve jugendamt’a iade etmeniz gerekir. Ayrıca diğer bazı “yedekleme” seçeneklerini de seçmelisiniz. Tercih ettiğiniz Kita’da boş yer yoksa, jugendamt, ikamet yerinizden beş kilometreden fazla olmadığı veya toplu taşıma araçlarıyla 30 dakikadan fazla olmadığı sürece size başka bir tesiste bir yer tahsis etme hakkına sahiptir.

Almanya’da Çocuk Bakımı maliyeti Fiyatları 

Almanya’da günlük bakım maliyeti Kita’dan Kita’ya ve bölgeden bölgeye değişir. Okul ücretlerini çeşitli faktörler etkiler?

Çocuğunuz ne kadar süre bakılacak?
Ailenizin geliri
Anaokulunda da kardeş sayısı (birden fazla çocuk kaydı için indirimler sunulmaktadır)

Prensip olarak, devlet tarafından finanse edilen anaokulu merkezleri, özel olarak yönetilenlerden daha düşük ücretler talep etmektedir. Bununla birlikte, Almanya’daki tüm Kitas hükümet tarafından belirlenen sıkı standartlara uymak zorunda olduğundan, bakım kalitesi büyük ölçüde değişmez. Daha pahalı bir Kita mutlaka daha iyi bir Kita anlamına gelmez.

Almanya Kreş Sistemi Yaşı Kaç ?

Almanya Kreş Devlet Yardımları Sübvansiyonları

Bazı federal eyaletlerde, devlet tarafından finanse edilen anaokulu merkezleri devlet tarafından kısmen veya tamamen sübvanse edilir:

Berlin ve Hamburg: doğumdan itibaren tüm çocuklar için ücretsiz
Rheinland-Pfalz: 2 yaşından büyük tüm çocuklar için ücretsiz
Hesse ve Aşağı Saksonya: 3 yaşın üzerindeki tüm çocuklar için ücretsiz
Brandenburg ve Thüringen: zorunlu okul öncesi yıl boyunca tüm çocuklar için ücretsiz
Diğer tüm devletler: sübvansiyon yok.

Yiyecek ve içeceğe katkılar

Eyaletinizde Çocuk Bakımı ücretsiz olsa bile, çocuğunuz için yiyecek ve içecek için her ay az miktarda para yatırmanız isteneceğini unutmayın. Geliriniz sınırlıysa, mali yardım alma hakkına sahip olabilirsiniz. Sizden sorumlu Jobcentre veya sosyal yardım Bürosuna başvurabilirsiniz.

Almanya Kreş Sistemi
Almanya Kreş Sistemi Eğitimi

Günlük bakım kuponu (Kita-Gutschein)

Kita ücretlerini karşılamaya çalışıyorsanız, Gençlik refah Bürosu’ndan sözde “günlük bakım kuponu” (Kita-Gutschein) için başvurabilirsiniz. Çocuğunuz bir Kita yeri sağladıktan sonra, yerel ofisinize yazılı olarak başvurmanız gerekir. Genellikle başvuru formunu Jugendamt web sitesinden indirebilir veya doğrudan bir tane alabilirsiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra, aşağıdaki belgelerle Gençlik refah Bürosuna (posta yoluyla veya kişisel olarak) iade etmeniz gerekir:

Gelir kanıtı (son 3 maaş bordroları veya Jobcentre’dan bir sertifika)
Kita’dan bir onay mektubu
Kita’dan ücret değerlendirmesi

Belgeleriniz Gençlik refahı Ofisi tarafından değerlendirilecek ve düşük bir gelire sahip olduğunuz düşünülürse, Kita ücretlerinin tamamının veya bir kısmının maliyetini geri ödemek için bir kupon alacaksınız.

Devlet ve Hükümet programları ve faydaları

Almanya’daki ebeveynlerin yararlanması gereken birkaç başka fayda, ödenek ve plan var.

Çocuk yardımı (Kindergeld)

Almanya’daki tüm ebeveynler, çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için aylık çocuk yardımı alma hakkına sahiptir. Düşük gelirli ebeveynler için okul gezileri ve sarf malzemelerinin maliyetini karşılamak için başka ödenekler de vardır.

Ebeveyn ödeneği (Elterngeld)

Çocuklarını yetiştirmek için işten zaman alan yeni ebeveynler de hükümetten tazminat alma hakkına sahiptir. Almanya’daki ebeveyn ödeneği, her 2 ebeveynin de 24 aya kadar kaybedilen kazançlarının yerini alıyor. Boşandıysanız (ya da hiç evlenmediyseniz ayrıldıysanız), her iki ebeveyn de hala ebeveyn ödeneği talep edebilir.

Çocuk hastalığı yardımı (Kinderkrankengeld)

Çocuğunuz hastalanırsa, Almanya’da yasal olarak onlara bakmak için işten izin alma hakkına sahipsiniz. Çocuk hastalığı yardımı, kaybedilen kazançları kısmen karşılayacaktır.

Posted in Genel

Tags - Almanya Kreş SistemiAlmanya Kreş ücretleriAlmanya Kreş yaşı