Ana sınıfı nedir

Ana sınıfı nedir? Kreş, Anaokulu ve anasınıfı farkı nedir? Bu kavramlar tüm anne ve babalar tarafınca karıştırılıyor.

Anasınıfı : Yalnızca 6 (yeni yasayla bu yaş 5 olarak ifade ediliyor olabilir) yaşa hizmet verir. Bununla birlikte  bir ilkokulun bünyesinde olmak zorundadır.

Anaokulları : 3-6 yas arası küçüklere okul öncesi eğitimi veren, bağımsız doğrusu ilköğretim bünyesinde olmayan ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı, MEB tarafınca denetlenen  eğitim kurumlarıdır.

Kreşler : ufak yaş gruplarına bakım hizmeti 0-2 ve 3-6 yaş çocuklarına okul öncesi eğitim hizmeti veren Sıhhat Bakanlığı’na bağlı, denetimi Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen kurumlardır.

Bir yıl sonrasında ilkokula başlamış olacak olan çocuklar açısından bu 3 değişik kurumun amaçları aslen birdir. Evlatların bilişsel (bilimsel nitelikli), toplumsal ve duygusal açıdan evlatları ilkokula  hazır hale getirmektir.

Bir veli çocuğunun, ilkokula başlamadan bir yıl ilkin okul öncesi eğitimi almasını istiyorsa, velinin önünde 3 seçenek eğitim var anlamına gelir:

1- Anaokulu

2- Anasınıfı

3- Kreş

Anasınıfı,  Anaokulu ve kreş bağımsız yapılarken, anasınıfı ilköğretim bünyesinde olması bakımından farklıdır.

Doğal olarak 3 yaşındaki evlatları da anasınıfına kayıt edilemez.

Anaokulu-anasınıfı-kreş tercihini etkileyen kati belirleyici faktörler kişiseldir. Bundan dolayı tek bir doğru var anlayışından uzak durmak seçenek edilmelidir. Bu tip kararların alınmasında, ailelerin neler düşündüğünü, nelere ehemmiyet verdiğini belirlemelerine destek olarak onların seçeneklerini yapmasını sağlamak daha doğru bir karardır.

Kimi çocuklar için yeni durumlar belirgin bir stres tepkisine niçin olabiliyorken bazıları bu durumla daha rahat başa çıkabilmektedir.  Bilhassa yeni durumlara uyum sağlamakta zorluk çeken ve daha ilkin asla okul öncesi eğitim almamış evlatların aileleri anaokulu, kreş seçmeden ilkin evlatlarının bu özelliklerini 2  acıdan değerlendirebilirler.

Bir fazlaca ziyaretçimiz kendi görüşünü yazı altına yorum yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir