Anaokulu nedir

Anaokulu nedir? Anaokulu, 36-72 aylık evlatları, yaşama ve ilkokula hazırlamak için, yarım gün yada tam gün eğitim veren eğitim kurumu. Resmi ya da hususi olarak okul kurulabilirler. Ana sınıfı ile anaokulunu birbirine karıştırmamak gerekir. Bu konuda anaokulu; tamamen 36-72 aylık evlatların eğitimine nazaran tasarlanmış ve yapılmış kurumlardır. Kreş ve Anasınıfı farklarını öteki makalelerimizde okuyabilirsiniz. Anaokulu fiyatları da kreş ve anasınıfı fiyatlarına nazaran farklıdır.

Bu kurumlarda her şey ufaklıklara nazaran dizayn edilir. Öğretmenler bu alanda eğitim almış kişilerden ya da geçerli yerlerden sertifika almış eğitimcilerden seçilir. Tam gün ya da yarım gün eğitim verilebilir. Ana sınıfları ise ilköğretim bünyesinde açılır ve 48-72 aylık ufaklıklara yarım gün eğitim verilir. Binanın yapılmasında okul öncesi evlatlarından oldukca, ilköğretim öğrencileri baz alınır.

Anaokulu programları

Dünyanın ilk anaokulu programını, 1837 senesinde Alman eğitimci Friedrich Froebel başlatmıştır. 1900’lü yılların başlarında da İtalyan eğitimci Maria Montessori okul öncesi eğitim programını bir adım daha öteye taşımıştır. O şekilde ki günümüzde bir çok ülkede hala uygulanmaktadır.

Genel anlamda her ülke kendi tasarladığı okul öncesi eğitim programını kullanır. Bazı programlar özgünlükleri ve yaratıcılıkları ile ötekilerden ayrılır ve birden oldukca ülkede kullanılabilir. Okul öncesi eğitim programlarından başlıcaları; Reggio Emilia eğitim yaklaşımı, Montessori eğitimi, High Scope, Waldorf eğitim’dir. Vatanımızda 2012 okul öncesi eğitim programı uygulanmaktadır.

Anaokulu programları evlatların genel olarak; bilişsel, motor, öz bakım, toplumsal, dil alanlarını geliştirmek suretiyle hazırlanmış olur. Birçok programda ufaklıklara kazandırılmak istenen; kazanım ve göstergeler, kavramlar, kelimeler evvelde planlanır. Bu planlamalar günlük, aylık ve senelik olarak yapılabilir.

Okulöncesi eğitimin zamanı

İlk anaokulu kreş, Minik çocuklar için okullar ilk kez 18. yüzyılda Fransa’da, 19. yüzyılın başlarında da İngiltere ve İtalya’da açıldı. Sadece bu okullar, okul çağındaki evlatların eğitildiği diğer okullardan pek değişik değildi. Bu okullarda dinsel eğitime, alfabenin ve gündelik ev işlerinin öğretilmesine ağırlık veriliyor, oyuna oldukca azca vakit ayrılıyordu.

İngiltere’de ufak çocuklar için okullar açma düşüncesini ilk kez, bir toplumsal reformcu olan Robert Owen hayata geçirdi. 1816’da İskoçya’nın New Lanark kentinde açmış olduğu okulda, ufaklıklara garip etkinliklerde bulunabilecekleri, sıhhatli bir ortam sağlamayı amaçlamıştı. Alman eğitimci Friedrich Froebel 1841’de, “çocuk bahçesi” anlamına gelen ilk kindergarten’i kurdu. Froebel, bu okulun evlatların oyun vesilesiyle kendilerini geliştirebilecekleri ve dış dünyayı öğrenebilecekleri bir yer olacağını düşünmüştü.

Okul öncesi eğitimin önemi üstünde duran meşhur adlardan biri de, 1907’de İtalya’da ilk çocuk evini açan tabip Maria Montessori’dir. Montessori, evlatları öğretim adına sıkı disiplin kuralları içine hapsetmek yerine, neyi ne vakit öğreneceklerini evlatların kendi sonucuna bırakmanın daha doğru bulunduğunu savundu.

ABD’de anaokulları ilk kez yükseköğretim kurumları ve araştırma merkezleri tarafınca çocuk gelişimi mevzusunda araştırmalar yapmak amacıyla kuruldu. 1930’daki ekonomik bunalım esnasında ise federal hükümetler işi olmayan öğretmenlere iş olanağı yaratmak suretiyle yeni anaokulları açtılar.

Günümüzde anaokulları

Günümüzde pek oldukca ülkede yoksul ailelerin evlatları ya da zihinsel ve bedensel engelli çocuklar için devlet desteğiyle açılmış anaokulları vardır. Düzgüsel okulöncesi eğitim için kurulmuş anaokulları da pek oldukca ülkede yaygındır. Fakat okulöncesi eğitim değişik ülkelerde değişik biçimlerde uygulanır. İsveç’te 3 ay – 5 yaş arası çocuklar kreşe alınır. Türkiye’de 0-3 yaş arası çocuklar kreşlere, 3-6 yaş arasındaki çocuklar anaokuluna kabul edilir. ABD’de çocuk yuvalarına 2-5 yaş arası çocuklar gider. ABD’de beş yaşındaki evlatların yüzde 60’ı, dört yaşındakilerin ise yüzde 40’ı anaokuluna gitmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir