Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?

Bebeklerde Tereyağı Verilmeli Mi?

Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?

Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?  Bebeklere tereyağı verilir mi? Sorularına yanıt arıyorsanız araştırdığımız makaleyi okuyabilirsiniz. Annelerin bebekleri için doğal yiyecekler hazırlaması şu dönemde oldukça popüler ve doğru hareketlerden bir tanesidir. Çünkü doğal yiyecekler, bebeğinizin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlar. Peki yüksek kolesterol içeren tereyağı bebeklere verilebilir mi?

Dengeli kullanımda yüksek kolesterolüne aldanmamakla birlikte tereyağı oldukça faydalı bir enerji kaynağı olduğu bilinmelidir. Aynı zamanda çinko, bakır, selenyum ve bir çok sağlıklı mineralleri barındıran tereyağı, A, D, E, ve K vitaminlerini içerisinde barındırır. Bu mineral ve vitaminler, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir ve onun sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?

Bebeklere tereyağı ne zaman verilir?

Lezzetli yemeklerin en büyük kaynağı tereyağı, bebeklere 6. aydan itibaren verilebilir. Katı gıdaya geçiş ile birlikte yetişkinlere göre 1/3 oranında hazırlayacağınız gıdalara koymanız yeterli olacaktır.  Lezzetli ve sağlıklı besinler hazırlarken bebeğinizi tereyağı mucizesinden ve lezzetinden mahrum bırakmamanızda fayda var. Bebeklere tereyağı kaçıncı ayda verilir? sorusunu da böylelikle yanıtlamış olduk.

Doğum yaptığınız Hastanedeki Hemşire ve Doğum Uzmanı Doktorunuzdan bilgi ve onay alınız. Alerji testlerini özel hastaneler kan tahlili ile yapmaktadır.

Tereyağı kullanımından önce doktorunuza danışmanızda ayrıca bir fayda var. Zira bebeğinizin tereyağına karşı alerjik bir durumu olup olmadığını öğrenmeniz hem onun sağlığı hem de sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?

Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Tereyağı içinde bulundurduğu A vitamini, CLA ve Omega-3 ile bebeğinizin beslenmesinde önemli bir etken olmakla beraber, bebeklerin sağlıklı bir gelişim evresi geçirmesinde de yardımcı bir rol üstleniyor. Uzmanların ve tecrübeli annelerin tavsiyesi yürüme çağına gelmiş bir bebeğin günde 1 çay kaşığı tereyağı mutlaka tüketmesi yönünde.

Minik Gurmeniz 6 aylık ise ve katı gıdalar ile başarılı bir şekilde tanışmışsa yemeklerine biraz tereyağı eklemenizde sakınca yok. 6. aydan önce sindirim sistemi tereyağının içindekilere karşı hassas olacaktır. Bol kalorili ama çok da besleyici olmayan tereyağını abartmamakta fayda var. Minik gurmeniz sebze püresini beğenmiyorsa içine çok az tereyağı katabilirsiniz ancak örneğin tostunu severek yiyorsa üstüne tereyağı sürmenize gerek yok.

Uyarı

Söz konusu bebeklerinizin sağlığı olunca seçeceğiniz besinlerin olabildiğince organik ve saf olması çok daha büyük bir önem taşıyor. Eğer bulabilme imkanınız varsa otla beslenmiş bir hayvandan elde edilen sütle yapılmış bir tereyağını tercih etmeniz katkı maddelerinden arınmış olması bakımından daha sağlıklı ve doğal.

Aklınızda bulunsun

Seçeceğiniz tereyağının tuzsuz olmasına özen gösterin. Çünkü tuzlu tereyağının içinde bulunan tuz bebeklerinizin böbreklerini yorabilir ve faaliyetlerini yavaşlatabilir.

Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?
Bebeklere Tereyağı Verilmeli Mi?

Eğer bebeğiniz olması gerekenden düşük kilodaysa ihtiyacı olandan daha fazla yağ vererek bu açığı telafi etmekten kaçının. Bu konuda doktorunuzun uygun göreceği diyet ve yağ tüketim miktarı bebeğiniz için en sağlıklısı olacaktır.

Tereyağının içinde bulunan süt proteinleri sizi endişelendirmesin. Eğer bebeğiniz süt bazlı mamalara veya anne sütüne herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediyse tereyağının içinde bulunana göstermesi çok düşük bir ihtimal.

Tuzsuz bebek tereyağı,Bebeklere hangi marka tereyağı,Bebek tereyağı yapımı,EV yapımı Bebek tereyağı,Tereyağ Tarifi,
Bebek tereyağı nasıl yapılır, Tuzsuz Tereyağı,Bidonda tereyağ yapımı çocuklara faydası.

Posted in Genel

Tags - bebeklerde tereyağı kullanımıbebeklerde tereyağı kullanımı nasıl olmalıdır?bebeklere tereyağı kaçıncı ayda verilir?