Çocuklar İçin Televizyonun Zararları

Oyun Grubu

Çocuklar İçin Televizyonun Zararları 2022

Çocuklar İçin Televizyonun Zararları ve Yararları ? Günlerce ve saatlerce karşısında oturup zaman geçirdiğimiz makine  televizyon. Genellikle yaşlı insanlardan şu sözleri çok sık duyarsınız, Televizyon icat edildi eski  sohbetler kalmadı. Cep telefonu kadar olmasa da büyük bağımlılık yapmaktadır.  Anne gündüz televizyon izlerken bacağına sarılan çocuğu başından atmak için “Hadi oyuncaklarınla oyna, görmüyor musun televizyon izliyorum” demektedir. Baba işten dönüp  yemeğini yedikten sonra koltuğa oturur, eline kumandayı alır, saatlerce şu kanal senin bu kanal benim dolaşır durur. Baba özlemi çeken çocuğuna yarım saatini vermez. Çocuklarımıza gereken önemi vermeliyiz.

Geliri yüksek eğitimli ailelerin bir çok çocuk odasına da televizyon alınmıştır. Fakat bazı anneler ve babalar 3 yaşına kadar çocuğu televizyon izletmez.  Alırken çocukla bir anlaşma yapar ve söz vermesini isterler: “Lakin ödevini yapıp dersini çalıştıktan sonra çizgi film izleyeceksin.” Çocuk hemen söz verir. Anne baba ve çocuk birbirlerini aldatmaktadır. Anne babanın amacı çocuğu oyalamak, çocuğun da amacı TV izlemektir. Yapılan testler, odasına televizyon alınan çocukların, beklenenin aksine okul başarısında  problem olduğunu göstermektedir. Çocuk, TV izleyebilmek için ödevlerini hızlı yapmakta, derslerine yeterince çalışmamakta ve sınavlara iyi bir hazırlık yapamamaktadır.

Çocuklar İçin Televizyonun Zararları Nelerdir?

Çocuklarda televizyon izleme alışkanlığı sadece okul başarısını etkiliyor ve dahası ; fiziksel, sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimlerini de yavaşlatıyor. Çocuk, televizyon başında çok hareket etmediği, biriken enerjisini harcayamadığı için devamlı kilo alıp obez olmaktadır. Sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan ve koşan bir çocuk birikmiş vücut enerjisini boşalttığı için rahatlamakta; eve yorulmuş olarak dönmektedir. Halbuki televizyonun karşısında saatlerce oturan bir çocuk enerjisini boşaltmak şöyle dursun, aksine bu cihazlardan yayılan manyetik ışınlara maruz kalmakta ve vücudundaki statik elektrik yükü artmaktadır. Bu sebeple, televizyon bağımlısı çocuklar daha sinirli ve daha saldırgandır. Yaşlarına uygun olmayan programları izlemeleri halinde kafaları karışır, ruh sağlıkları bozulur.

Televizyona bağımlı çocuklarda sosyal yetenekleri zayıflamaya ve içe dönük bir kişilik gelişmeye başlar. Ailesiyle, arkadaşlarıyla ve diğer insanlarla sosyal ilişki kurmakta  isteksiz davranırlar. Televizyon izleyen bir çocuk, kendisi bir şey üretmemekte, sadece başkaları tarafından üretilen dizi, film, çizgi film izlemekte veya oynamaktadır. Hazırı kullanmaya alışmış bu çocuklarda el becerileri, beyin fırtınası ve hareketler gelişmez.  Anne veya baba yardımı olmadan kendi başlarına bir iş beceremezler. Zihinsel ve duygusal gelişimleri de normal değildir. Olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kuramaz, bilgiyi yorumlayamazlar. Kitap roman dergi gazete okumak ve ders çalışmak gibi zihinsel çaba gerektiren işleri sevmezler.

Televizyon karşısında daima alıcı durumunda oldukları için konuşmaya ihtiyaç duymamakta, dolayısıyla dil becerileri gelişmemektedir. Konuşma  becerileri az olduğu için başkalarıyla diyalog kuramaz, duygularını ve düşüncelerini doğru ifade edemezler. Televizyon bağımlısı bir toplum olduk. Herkesin bir dizisi var.

Günümüzde neredeyse her eve giren televizyonları insanların ortalama olarak en az 3 saat izlediği biliniyor. Televizyon, iletişim aracı olarak günde en az 3 saat kullanan insanların kendisinden keyifli dakikalar geçirmesi ve bilgi verici programlar izleyerek kendisini geliştirmek için tasarlanmıştır. Fakat insanların yanlış ve başında oldukça fazla vakit geçirmesinden dolayı, giderek hissizleşen ve tembelleşen bir toplum yaratmaya başlamıştır.

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Tehlikesi

Çocuklar, o yaşlarda gördükleri her şeyi bilinçaltına göndererek gelişimini tamamladığı için televizyonda izlediği tüm korkunç ve şiddet içerikli yanlış programları hafızasına atarak ileride çeşitli psikolojik sorunların oluşmasına yol açabiliyor. Gördükleri şiddet bir süre sonra normal bir hale geliyor ve çocuk sürekli olarak saldırgan kavgacı bir karaktere bürünebiliyor.

0-5 yaş arası çocuk gruplarının her gördükleri hareketi taklit etmelerinden dolayı televizyonda gördüğü yanlış hareketleri kendi yapmaya başlıyor.

Ebeveynler bu durumların önüne geçebilmek için, çocukların gerçek ile televizyon arasındaki bağı kuracakları yaşları 8 olana kadar mümkün olduğu kadar çocuklarını başka aktivitelere ya da çocuklar için özel düzenlenen televizyon programlarına yönlendirmeleri gerekiyor.

Televizyonun Çocuk Gelişimine Zararları

Ekrandaki renkli ve hızla değişen görüntüler çocuklarda dikkat dağınıklığına hareketliliğe ve etkinliği neden olur.

TV tek taraflı bir iletişim aracıdır.

Konuşmalarına karşılık bulamayan çocuğun dil gelişimi sekteye uğrar. Konuşma bozukluklarına neden olur.

0-6 yaş arasındaki çocuklar gördüklerini bir akıl süzgecinden geçirmeden alır, çocukların öğrenmelerinin çoğunu bilinçaltı oluşturur, çocuğa rahatsızlık veren görüntüler korkulara, davranış bozukluklarına neden olur.

Çocuklarda üst benlik gelişmediği için televizyonda izledikleri şiddet, aldatma, kandırma, alay, küçümseme değerlerini direk alırlar.

TV çocuğun hayatında soyut dönemde kalır. Çocukların 12 yaşına kadar hayatı dokunarak,  bir şeyleri deneyerek yapmaya öğrenmeye ihtiyaç duyarlar.

TV çocuğun öğrenmesi önündeki en büyük engeldir.

Ekranın renkli çekiciliği nedeniyle çocuk sokaklara çıkıp oynamayı, okula gitmeyi reddedip televizyon karşısında kalmayı seçerek, sosyalleşemez.

Çocuk etrafındaki yetişkinlerin ne söylediklerinden daha çok ne yaptıklarına bakarak öğrenir. Gününü televizyon karşısında geçiren ebeveynlerin çocukları da TV seyreder ve günün çoğunu buna ayırır.

TV karşısında harcanan vakit çocukta ruhsal yorgunluklara neden olduğundan dolayı çocuğun ödev yapma duygusunu engeller, bu da derslerdeki başarıyı azaltır.

TV aile sohbetlerini, aile olabilme duygusunu elinizden alır.

Çocuklar İçin Televizyonun Zararları Maddeler Halinde

1-Televizyondaki kötü programları örnek alan çocuklar yaşamdaki suç oranını arttırır.
2-Televizyona çok bağlı olan kişilerde bazı rahatsızlıklar olabilir.(örnek: göz bozulması, eklem ağrıları)
3-Okumak yerine televizyondaki programlardan bilgilenmeye çalışmak, okuma kültürünü öldürür.
4-Televizyona çok bağlı olan kişinin hayatta hiçbir amacı kalmaz ve hayatta bir amacı olmayan kişinin yaşamasına gerek yoktur.
5- TV insanları tembelleştirir tembel olmaya yöneltir.
6-Ders çalışan birinin çalıştığı yerde televizyon bulunması o kişinin dikkatini dağıtarak ders çalışmasına engel olur.
7-Televizyona çok bağlı olan kişilerin işleri aksayabilir.
8-Yöreleri kötü tanıtan bir filmde, o yörenin imajını bozabilir.
9-Ayrıca çok fazla televizyon izlemek enerji kaybına neden olur.
10-Yaşına uygun olmayan kişilerin zararlı programlar izlemesi, kişinin ruhsal ve zihinsel problemler yaşamasına neden olur.

 

Posted in Genel

Tags - Çocuklar İçin Televizyonun ZararlarıTelevizyonun Çocuk Gelişimine ZararlarıTelevizyonun Çocuklar Üzerindeki Tehlikesi