Kreş Fiyatları

Kreş Fiyatları 2021 2022, Kreşler ve Anaokulu Ücretleri Fiyatları . Kreşler ve anaokullarının seçiminde anne ve babaların ilk baktıkları nokta ücretler olmaktadır. Aslına bakarsak seçimde birinci kriterin bu olmaması gerekse de ne yazık ki günün ekonomik koşulları ve yaşam şartlarındaki zorluklar aileleri buna zorlamaktadır.

Kreş Fiyatları 2021, Kreş Ücretleri 2022 ne kadar oldu ? Evladı olmayan kreş ve anaokulu konusunu pek bilmez. Fakat doğduğundan ilkokulu tamamlayana kadar bilhassa İstanbul,Ankara, İzmir ve öteki büyük şehirlerde evlatları bakmak,baktırmak ve eğitimine dikkat etmek gerekiyor.  0 2 yaş arası evde bakıcı yada Büyük Baba Büyük Anne ufaklıklara bakıyor. 0 2 yaş kreşlerine pek verilmiyor çocuklar. Fakat 2 – 6 yaş arası nerede ise tüm çocuklar eğitim  kreş / anaokuluna gönderilmektedir. 1 yaş 2 yaş 3 yaş bir fazlaca yaş grubu var.

Kreş Fiyatları

Son zamanlarda pandemi ve kur farkı ile kreş 2021 ücretleri fiyatları aylık 3000  10 000 tl arası değişiyor. Servis yiyecek kalitesine bakılırsa fiyatlar değişiyor.

Okul seçiminde kadrolarındaki öğretmenlerin ve öteki çalışanların aldıkları eğitimler, informasyon birikimleri, emek verme deneyimleri, okulun temizlik ve güvenlik koşullarına ne kadar uygun hareket etmiş olduğu, ufaklıklara uygar bir eğitim imkanı sunup sunmadıkları fazlaca önemlidir. Evlatların karakterlerinin ve davranış şekillerinin oturmuş olduğu bu en mühim yetişme çağlarında bu noktalar birinci öncelik olmalıdır. Yoksa anne ve babaların beklentisi, kendilerinin işte oldukları zamanlarda evlatların bir halde oyalanmalarını ve zaman geçirmelerini temin etmek olmamalıdır.

Aslına bakarsanız tüm ailelerin bu yönde düşündükleri bir gerçektir fakat gene de kreş ve anaokullarına ödenecek ücretler bir bütçe sorunudur. İstanbul Ankara ve İzmirde fiyatlar daha oldukça yüksek. İlçelere bakılırsa fiyatlar değişmektedir . Beşiktaş kreş tutarları ile hadımköy kreş tutarları içinde fazlaca fark oluyor. 

Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan anaokulları, her yıl bir bütçe yapmak zorundadırlar. Mesela averaj dört sınıflı bir anaokulunun faaliyetlerini sürdürmesi için, en azından bir müdüre, bir mutfak çalışanına, bir temizlik personeline, bir servis şoförüne ve dört öğretmene ihtiyacı vardır.

Bu kişilere ödenecek ücretler personel giderleridir. Bunun yanında, servis aracının yakıtı, yiyecek gideri, kira gideri, kırtasiye gideri ve çeşitli giderler toplamı okulun işletme giderleridir. Bu giderler baz alınarak bir çocuk başına düşen maliyet rakamı bulunur. Buna bakılırsa de ailelerden talep edilecek anaokulu tutarı ortaya çıkar.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği uyarınca Ücret Tespit Komisyonu her eğitim yılı sonunda toplanmakta ve bir sonraki eğitim döneminde alınacak ücretleri tespit etmektedir.  2021-2022  eğitim öğretim senesinde İstanbul’da resmi okul öncesi kurumlarda talebe ve velilerden alınacak ücretler de bu şekilde Ücret Tespit Komisyonu tarafınca belirlenmiştir.

özel kreş fiyatları
hususi kreş tutarları

Ücret Tespit Komisyonu sonucu uyarınca, okul öncesi eğitim kuruluşlarına devam eden öğrencilerden alınacak taban ve tavan ücretleri, ilçelerin sosyo ekonomik durumları dikkate alınarak tespit edilmiştir. Her anaokulu, bünyelerinde kuracakları bir komisyon ile, talep edilecek aylık tutarı, belirlenen bu taban ve tavan ücretlerinin içinde olmak koşulu ile tespit edeceklerdir.

Kreş Tutarları

Ücret Tespit Komisyonu tarafınca açıklanan müstakil anaokulu ücretleri ise şu şekildedir.

 • Sabah kahvaltısı ve ikindi kahvaltısı dahil, tam gün alınacak aylık ücret: Taban 0, tavan 150 TL
 • Yemeksiz, kısaca evden beslenme getirilerek, yarım gün alınacak aylık ücret: Taban 0, tavan 95 TL

Geçerli  yönetmeliğe bakılırsa, Eylül ayında ücretler tam olarak talep edilir, Haziran ayı için ücret talep edilmez. Sömestr tatilinde de aylık ücret tam olarak talep edilir.

Ücret Tespit Komisyonu sonucuna bakılırsa, belirlenen ücretler haricinde, ailelerden temizlik, personel, yiyecek, öğretmen yada herhangi bir nedenle başka bir ücret talep edilemez.

2021-2022 eğitim öğretim yılı için, örnek olarak bazı okullarda anaokulu ücretleri şu şekildedir: Bu fiyatlar informasyon amaçlıdır, fiyatlar kurumların şubesine ve tipine bakılırsa değişmektedir. Daha detaylı bilgiler için ilgili okul ve kreşlerden fiyat isteyiniz.

Kreş Fiyatları

 • Bilfen: 15.050 TL – 28.750 TL + KDV + Yiyecek
 • Ata Koleji: 11.504 TL (KDV dahil) + Yiyecek
 • Anabilim Eğitim Kurumları: 18.200 TL – 22.200 TL (KDV ve yiyecek dahil)
 • Atacan Eğitim Kurumları: 16.425 TL + KDV + Yiyecek
 • Okyanus Koleji: 17.790 TL – 20.057 TL (KDV ve yiyecek dahil)
 • İstek Okulları: 9.625 TL – 17.300 TL + KDV + Yiyecek
 • Çevre Koleji: 20.400 TL – 26.900 TL (KDV ve yiyecek dahil)
 • MEF Okulları: 23.619 TL – 27.338 TL + KDV + Yiyecek
 • Eyüpoğlu Eğitim Kurumları: 22.300 TL – 27.000 TL (KDV ve yiyecek dahil)
 • Era Koleji
 • Kreşler ve Anaokulu Ücretleri Fiyatları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir