Kreş Yaşı Ne Olmalı ?

Kreş Yaşı Ne Olmalı

Kreş Yaşı Ne Olmalı ?

Kreş Yaşı Ne Olmalı ? kreş yaşı kaçtır ?Bilindiği gibi üç yaşındaki çocuklar ilköğretim öncesi eğitimlerini anaokullarında almaktadır. Üç yaş öncesi çocuklar ise anaokulu yerine kreşe verilmektedir. Kreşe başlama yaşı konusunda ise uzmanlar net bir sınır koyamamaktadır. Çocuk eğer ruhsal ve fiziksel olarak uygun görülüyorsa, genelde ikinci yaşını doldurdukları andan itibaren kreşe verilebilir.

Günümüzde çocuklar ne yazık ki apartmanlarda büyümek zorundadır. Böyle olunca sadece anne ve babaların ve ailedeki diğer kişilerin eline kalmaktadır. Bu ise çocuğun sosyalleşmesinin önünde ciddi bir engeldir. Büyükler her ne kadar çocuk ile çocuk olmaya çalışsa da, bu hem uzun süreli olamamakta hem de çoğu zaman çocuğa yetmemektedir. Üstelik büyükler çocuğa karşı daha hoşgörülü davrandıkları için de çocuklar her dediklerini yaptırabilmekte ve paylaşmayı e kuralları bilememektedir.

Bu anlamda çocukların yaşıtları ile birlikte olma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu bir sosyalleşme ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı en güzel fark edecek kişiler ise anne ve babalardır. Eğer anne ve babalar çocuğun kreşe başlama yaşı konusunda tereddüt yaşıyorlarsa, en doğrusu bir uzmana danışmaktır. Uzmanlar çocukların anneden ayrılmaları için en uygun yaş olarak üç yaşı görmektedir, ama unutmamak gerekir ki bu yaş çocuktan çocuğa değişir.

Kreş Yaşı Ne Olmalı ? Çocuklar Hangi Yaşta Kreşe Başlamalı 

Ancak paylaşmayı ve kurallara uymak gerektiğini öğrenebilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için en uygun kreşe başlama yaşı ikidir. Ancak yine de o yaştaki bir çocuğun bütün gününü kreşte geçirmesi güç olabilir. Alışma dönemi için oyun grupları ile başlamak, daha sonra yarım gün ile kreşe başlamak, bir süre sonra da tam güne dönmek daha doğrudur. Alışma döneminde çok hassas bir durum var. Her zaman çocukların evden ayrılmak istemedikleri konuşulur ama işin doğrusu annelerin de buna hazır olmaları gerekir. Açıkça söylenmese de bazı durumlarda çocuktan ayrılmak istemeyen annelerdir.

Çocuğun kreşe alışma süreci önemlidir. Bu süreç ne kadar kolay ve sorunsuz aşılırsa, çocuğun kreşte geçireceği süre o kadar verimli olur ve ilkokula başladığı zaman kolayca uyum sağlar.

Kısaca iki yaşından önce çocukların kreşe verilmesi uzmanlar tarafından doğru bulunmamaktadır. Ama zorunlu durumlarda 18 aylık çocukların sadece oyun grubuna katılmaları düşünülebilir. Oyun grupları hem gün içinde kısa süreli olacağından, hem de tamamen oyun ağırlıklı olacağından kreşe göre en güzel alternatiftir.

Kreş Yaşı Ne Olmalı
Kreş Yaşı Ne Olmalı

Kreş Yaşı Ne Olmalı ?

Kreşe başlama yaşı kaç olmalı, kreşe başlama yaşı kaç olmalıdır, kreşe başlama yaşı uzman tv, adem güneş kreşe başlama yaşı, kreşe başlama yaşı uzmantv, kreşe başlama yaşı sabiha paktuna, kreşe başlama yaşı sabiha paktuna keskin, çocuğun kreşe başlama yaşı.

Posted in Genel

Tags - Anaokulu yaşı kaçtırkreş yaşı kaçKreş Yaşı KaçtırKreş Yaşı Ne Olmalı