Oyun Ablası

Oyun Ablası

Üniversite hangi bölümde olursanız olun çocuklarla aranız iyiyse ve farklı özellikleriniz varsa hem eğlenebilir hem de para kazanabilirsiniz.  Oyun ablası olmak istiyor ama ne zaman ne yapmanız gerektiğini net olarak bilemediğiniz için tereddütler ediyorsanız makalemizi okuyunuz. Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız ve çocukların  dilinden anladığınızı inanıyorsanız, bir taraftan eğitiminize devam ederken kazanç elde edebileceğiniz  yarı zamanlı bir iş arıyorsanız oyun ablası olmak tam size göre bir iş olabilir. Oyun ablası nedir? Kimler nasıl hangi şartlarda  oyun ablası olabilir?  Ne iş yapar? Oyun ablası maaşları ücretleri ne kadardır? Çalışacağınız aileleri ve çocukları  nasıl bulabilirsiniz? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilir. Ayrıca makalemizin sonunda belki de yeni bir iş alanına işe başlayabilirsiniz.

Genellikle  üniversitelerin çocuk gelişimiokul öncesi öğretmenliği gibi bölümlerinde eğitim gören  ya da almakta olan kişilerin yanı sıra konservatuvar, spor akademisi, yabancı dil gibi farklı alanlarda okuyan öğrenciler de oyun ablası olarak çalışmayı tercih edebilirler. Bunun yanı sıra pek çok aile(anne, baba) rol model olması açısından oyun abisi seçeneğini de tercih edebilir.

Oyun abisinin / ablasının çocuğun desteklenmesi istenilen alanda donanımlı olması ailelerin en önem verdiği özelliktir. Bunun yanı sıra kişilik olarak çocukları seven, onlarla kolay iletişim kuran, dinamik, saygılı çocukların ilgi ve yeteneklerinin keşfinde aileye destek olurken, çocukla da iyi  zaman geçirecek, sorumluluk sahibi kişiler bu iş için uygun olacaktır. Bu özelliklere ve donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve boş zamanlarınızı değerlendirmek istiyorsanız oyun abisi  veya ablası olmak için uygun bir kişisinizdir.

Oyun Ablası Ne İş Yapar?

Anne ve babaların oyun ablası olarak sizden farklı konuda destek istemesi normaldir. Çocuğun okuldan/kreşten alınıp, okul sonrası ödevlerine/etkinliklerinde yardımcı olunması, sportif ve kültürel çalışmalarında eşlik edilmesi, ev ortamında bu konularda çalışmalar yapılması gibi. Bunun yanı sıra, çocuğa sınav dönemlerinde destek olabilir, onu sınava hazırlayabilir. İstediği konularda özel ders verebilir, ikinci bir dil öğrenmesine yardımcı ve destek olabilir. Eğitici ve öğretici oyunlar oynatarak satranç gibi çocuğun zihinsel gelişimini iyi doğrultuda etkileyebilir.

Bu konular farklı olarak  oyun abisi ve ablası çocuğunuzun yakın arkadaşı olarak onu sinema, müze, tiyatro, oyun salonu gibi etkinliklere götürerek eğlenceli vakit geçirerek kültürel yönüne destek olabilir. Özel durumu olan çocukları gelişimsel olarak destekleme (fiziksel hareketler, konuşma terapisi, dikkat çalışmaları vb.) gibi konularda oyun ablası olarak yardımcı olabilirsiniz. Ailenin istediği kadar, sizin de ilgi ve yetenekleriniz çocuğa yardımcı olacağınız konularda belirleyici olmaktadır..

Oyun abisi/ablası arayan aileler; oyun ablası iş ilanını oluştururken hangi konuda destek ve eğitim alacağını ilanlara yazarlar. Siz de kendi alaka, yeteneklerinize ve özelliklerinize göre uygun iş ilanına başvurmalısınız. Yapamayacağınız veya yeteneğinizin yeterli  olmadığı oyun ablası ilanlarına başvurmamanız gerekmektedir.

Oyun Ablası
Oyun Ablası

Neden Oyun Ablası Olmalısınız?

Oyun öğretmeni olmanın öğrencilere pek çok yararı vardır. Bunlardan en önemlisi ayıracağınız vakti kendiniz belirlemenizdir(1-3 saat gibi). Bununla birlikte  istekler ve sorumluluğu bakıcılığa göre daha hafiftir. Oyun ablası olmanın diğer avantajları nelerdir?

  • Tam zamanlı çalışmanız gerekmez. Çalışma saatlerinizi kendi programınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu nedenle hem okuyup, hem çalışma olanağı bulursunuz.
  • Oyun öğretmeni olmak, mali bütçenize yarar sağlar. Boş zamanlarınızı para kazanarak değerlendirmek kaynaklarınızı eğitimize harcamanıza imkan sağlar.
  • Üniversite okuduğunuz bölümle ilgili tecrübe kazanma fırsatı yakalarsınız. Oyun ablası olarak çalışarak staj deneyimi yapmış olmaktasınız.
  • Çocuklarla çalışmak pozitif duygular hissetmenizi sağlar. Çocuğun kendini keşfetmesini sağlarken sizlerde kendinizi keşfetmeye başlarsınız. Kişisel ve mesleki gelişiminize fayda sağlamaktadır.
  • Hayatınızın ileriki döneminde anne olduğunuzda çocuklarınızla iletişim daha hızlı olacaktır.

Ailelerin Oyun Ablasından Beklentileri Nelerdir?

Her ailenin(anne, baba) öncelikli beklentisi, çocuğu ile vakit geçiren kişinin ilgili ve sevgi dolu iletişimi olmasıdır. Bu nedenle oyun abisi veya  ablası olarak çalışmayı düşünüyorsanız, ailelerin sizden ilk isteğinin çocuklarına karşı güler yüzlü ve sevgi dolu davranmanız olduğunu unutmayın. Bununla birlikte; sizden çocukları ile ilgili istedikleri alanda kendinizi geliştirmiş olmanız, eğitimli olmanız da ailelerin dikkat edecekleri detaylardandır. Örnek olarak bir enstrüman(gitar, keman vb) çalmayı öğretmenizi istiyorlarsa bu konuda eğitiminizin ya da sertifikanızın olması tercih edilmenizde etkili olacaktır. Başka bir püf nokta ise; onların istedikleri  gün ve saatlerin sizin için de uygun olması, evinizin yakın olması ve fiyat beklentinizin çok büyük olmaması ailelerin sizinle çalışma konusunda daha istekli olmasını sağlayacaktır.

Oyun Ablası Ücretleri Fiyatları Ne Kadar ?

Oyun abisi/ablası olarak alacağınız ücretin belirlenmesinde pek çok etken rol oynar. Oyun abisi ücreti; okuduğunuz bölüm, çocukla geçireceğiniz süre, yaşadığınız şehir, deneyiminiz ve donanımınız göre belirlenecektir. Örnek olarak  İngilizce bilmeniz, her hangi bir enstrüman çalmanız, Web 2 ve  web 3 araçları kullanmak oyun ablası olarak referanslarınızın olması alacağınız ücretin yükselmesini sağlayacaktır.

Oyun öğretmeni olarak saatlik çalışacağınız için alacağınız ödeme de saat başına hesaplanabilir. İstanbul Oyun ablası ücretleri yaşanılan şehre göre de değişiklik göstermektedir. Örnek olarak oyun ablası Ankara’nın ücreti ile oyun ablası İzmir’in fiyatları maaşları biri birinden çeşitlidir. Bunun sebebi şehirler arası yaşam koşullarının değişkenlik göstermesidir. Bu işte çalışmak istiyorsanız; oyun ablası ilanlarını gezip incelerken bu ücret farklılıkların sebebinin farkında olmanız gerekmektedir.

Oyun Ablası Olabilmek İçin Ne Yapmalısınız?

Bu iş için öncelikle hangi vakit aralığında ve hangi alanlarda çalışabileceğinizi planlamanız gerekir. Farklı taraftan, il ilçe ve mahalle olarak nerelerde çalışmak istediğiniz konusunu da netleştirmeniz gerekmektedir. Örnek olarak  İstanbul’da oyun abisi ablası iş ilanları Avrupa Yakasına mı başvurmalısınız  veya Anadolu Yakası’na mı karar almanız gerekmektedir. Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde ihtiyaçlar daha çoktur.  Diğer bir konu oyun ablası iş ilanlarını incelemek, kendi profilinizi oluşturmak ve güvenilir bir aracı yoluyla aradığınız oyun ablası işini bulmak için yorum  atabilirsiniz.

Posted in Genel

Tags - Oyun ablasıOyun Ablası ücretleri