Oyun Grubu Nedir ?

Oyun Grubu

Oyun Grubu Nedir ? Geleneksel kültürümüz ve bir türlü geliştirilemeyen eğitim politikalarımız yüzünden, okul öncesi çocuklar ülkemizde hala evlerde koruma altında tutulmaktadır. Bu çocuklar ya bir aile büyüğünün ya da nitelikleri, eğitim düzeyleri ve becerileri tam olarak araştırılmadan kabul edilen bakıcıların ellerinde büyümektedir. O da daha çok, anne ve babanın her ikisinin de çalışmak zorunda olduğu büyük şehirlerde.

Oysa dünyanın gelişmiş ülkelerinde okul öncesi eğitim daha sistematik ve programlı bir şekilde yürütülmektedir. Günümüzde ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlanan oyun grubu kavramı ise bu ülkelerde neredeyse elli yıldır var olan bir uygulamadır. Bizde ise okul öncesi eğitim bile daha yeni yeni bir zemine oturmaktadır. Bu konuda yapılacak daha çok şey var.

Oyun grupları, kavram olarak ilk anda çocukların çeşitli oyunlar oynatılarak bir arada tutulduğu ve zamanın eğlenceli geçirildiği bir aktivite olarak görünse de aslında durum hiç de öyle değildir. Oyun grupları kurmak, çocukların bir arada tutulmalarını sağlayacak ortamlar yaratmak değildir. Her şeyden önce çocukların, kendi yaş grupları ve gelişim düzeyindeki arkadaşları ile bir araya getirilmesi gerekmektedir.

Bu gruplara zaman zaman, çocukların bakıcıları da katılmaktadır. Hatta bu gruplar, çocukların annelerinin ve büyükannelerinin de bir sosyalleşme alanıdır. Çocuklar evlerinde de bu kişilerle oyunlar oynuyor olsa da oyun gruplarında bir arada bulunulması, çocukların ayrılık korkusunu en aza indirmeye yöneliktir. Çocuklar ihtiyaç duyduğu anda bu kişilerin orada olduğunu görecek ve rahatlayarak daha fazla akranları ile oynamaya devam edecektir.

Kreş Oyun Grubu Fiyatları

Genelde yarım gün olur ve ilçe ve kreş kalitesine göre fiyatlar değişmektedir.

Anneli Oyun Grubu

Çocuk anne ile kreşte vakit geçirmektedir.

Oyun Grubu
Oyun Grubu

Annesi Oyun Grubu

Çocuk annesiz kreşte vakit geçirmektedir.

Genelde üç yaş öncesi çocuklar, hareketlenmeye başladıklarında ve çevrelerindeki değişiklikleri algılamaya ve bunlara tepki vermeye başladıklarında oyun gruplarına katılabilir. Bu yaş grubunun çocuklar için çok küçük görülmesi doğru değildir. Gerçi çocuk doktorları, bu yaş grubundaki çocukların herhangi bir okul öncesi programa katılmasını uygun görmese de bilim adamları, üç yaşına kadar çocukların beyinlerinin, bir yetişkin beyninden iki buçuk kat daha fazla çalıştığını ve bu çocukların sosyalleşme sürecinin doğumla başladığını kanıtlamışlardır.

Oyun grubu sayesinde çocuklar bir grubun üyesi olma duygusu ile ilk defa tanışırlar. Özellikle ailede tek çocuk iseler, oyuncaklarını paylaşmak zorunda olmayan bu çocuklar, ilk defa oyun grubunda bu duygu ile tanışırlar. Çocuğun karakterine bağlı olarak bazıları oyun grubuna katılma konusunda sıkıntı yaşamazken, bazıları tepki gösteriyor olabilir. En büyük tepki de paylaşım konusunda çıkar. Oyuncaklar ile dolu bir ortamda oynamak istediği oyuncak, bir başka çocuğun elinde ise çocuğun beklemesi gerekmektedir. O güne kadar sadece yetişkinlerle oynayan çocuklar, bu kişilerin hoşgörüsüne alışıktırlar. Ancak akranları ile bir araya geldiklerinde problemlerini kendileri çözmek zorundadır. İşte sosyalleşme sürecinin başladığı nokta budur.

Kreş Oyun Grubu Kaç Yaşında Olmalı?

Kısaca birçok anne ve babanın sandığı gibi, oyun grupları kreşlerin veya ana okullarının başka bir şekli değildir. Ayrıca ana okullarına bir alıştırma yöntemi de değildir. Oyun grupları çocukların sosyalleşmelerini sağlayan önemli bir aktivitedir. Bu konuda en son şu söylenebilir: bütün çocuklar oyun grubuna katılabilir ve bu gereklidir de. Yeter ki, anne ve babalar buna hazırlıklı ve kararlı olsunlar.

Posted in Genel

Tags - baby farmingilizce kreş ne demekkreş yaş gruplarınurseryoyun grubu