Özel Kreş Açma Maliyeti

Özel Kreş Açma Maliyeti

Özel Kreş Açma Maliyeti

Özel Kreş Açma Maliyeti Ne Kadar ? Ebeveynlerin iş hayatına daha çok katılması çocukların zaman geçireceği kreşlere olan ihtiyacı da epey arttırmış durumda. Çocuklarla zaman geçirmeyi seviyor ve kazançlı bir iş kurmak istiyorsanız kreş açmak aradığınız iş olabilir.

Bir çok ana sınıfı ve okul öncesi üniversite eğitimi alan kişilerin hayalidir kreş sahibi olmak. Kreş açtığınız zaman bütün çalışanlarınızın bu işi yaparken keyif aldığından emin olmalısınız. Daha en başından zaman, istihdam,  kaynaklar için çaba göstermeniz gerekecektir. Bu çabalarınız karşılığında sonunda iyi bir kazanç edebilirsiniz. Doğru kaynaklara, iyi bir personellere sahip olursanız ve ne yaptığınızın bilincinde olursanız saygın ve değerli bir işe sahip olursunuz.

Özel Kreş Nasıl Açılır?

Kreş açmak için bilgiler toplayınız.

Özel kreş açarken  İSG yangın güvenliği ve sağlık konuları ile ilgili bilgi toplamalısınız. İlgili resmi kurumlara  MEB başvurarak bilgi almalısınız. Okul Öncesi Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönetmeliğinde ilgili şartları yerine getirmeniz gerektiğini unutmayın.

Muhasebeci ile görüşünüz. Vergi, personel giderlerini dikkate alınız.

Avukat ile görüşerek hukuki konuları tamamlayınız.

Müfredat programı hakkında bilgi toplayınız.

Kreşiniz için amaçlar(misyon, vizyon) listesi hazırlayın. Kayıtlar, odaklanılacak müfredat programı, personel  işe alma süreçleri, öğretmenlerin nitelikleri, müfredat programının zaman çizelgeleri ve açılış günü gibi konuları belirleyin.

Nakit sermayeniz olmalıdır. Aynı zamanda devlet desteklerini araştırınız.

Bulunduğunuz bölge için pazar araştırması yapınız. Nüfus bilgileri, kreş binasının konumu ve muhtemel öğrenci hesaplarını yapınız.

Özel Kreş açma şartları ve  evrakları nelerdir?

 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı veya pasaport veya sürücü belgesi,
 • Adli sicil belgesi, ( E devlet üzerinden alınabilir)
 • Öğrenim durumunu gösterir belge, yurtdışında öğrenim görüldüğü takdirde yetkili kurumlardan alınacak denklik belgesi, ( Diploma)
 • Kurucu tüzel kişi ise kuruluş amaçları içinde özel kreş ve gündüz bakımevi veya çocuk kulübü işletmeciliği yapılabileceğine ilişkin ifadenin de yer aldığı ve tüzel kişinin niteliğine göre Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanmış ana sözleşme, tüzük ya da vakıf senedinin aslı veya il müdürlüğünce onaylı örneği, (Muhasebe evrakları)
 • Kurucu temsilcisinin kuruluşu açma, kapatma, devir ve benzeri işlemleri yürütme yetkisine sahip olduğunun belirtildiği yönetim kurulu kararının il müdürlüğünce onaylı örneği. (Eğer tüzel kişi olarak başvuru yapacak iseniz bu belgeyi hazırlamanız gerekecektir.)

Bu belgelerin dışında bina ile ilgili olarak istenen evraklar vardır. Bunları da aşağıda açıklamalı olarak ele alacağız.

Özel Kreş Açma Maliyeti

Maliyet kreşin büyüklüğüne ve bulunduğunuz il ilçeye göre değişkenlik göstermekle birlikte 350 bin ile 1 milyon TL arasında değişkenlik göstermektedir. Açmak istediğiniz kreş hakkında bize detaylı bilgi sunarsanız sizin için gerçekçi bir maliyet hesaplayabiliriz.

Kiralanacak bina alan bahçe maliyeti, Mobilya, bilgisayar, beyaz eşya, servis, personel giderleri,  SGK, yemek v.b. giderleri tek tek hesaplamak gerekiyor.

Özel Kreş Açma Maliyeti

Mobilyalar 50 00 TL

Beyaz eşya ve elektronik eşya  60 000 TL

Kreş oyuncakları 10 000 TL

Kreş kırtasiye giderleri 5000 TL

Bina kirası  5000 TL

Personel maaşları SGK aylık 70 000 TL

Yemek ve elektrik su doğal gaz giderleri 5000 TL

Özel Kreş Açma Maliyeti

Kreşler kaç yaş grubu çocuk alabilirler?

Kreş açmak diye tabir ettiğimiz aslında gündüz bakım evi açmaktır. Kreşler 0-2 yaş grubu çocukların bakımlarının yapıldığı kurumlardır. 2-6 yaş arası çocukların bakım hizmetlerinin yapıldığı yerler ise gündüz bakım evleridir.

Kreş ve Gündüz Bakımevleri Nereye Bağlıdır?

Kreş ve gündüz bakımevleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılırlar. Yani kreş açma prosedürleri için muhatabımız bağlı bulunduğunuz ildeki, AÇSHB Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüdür.

Bu yazımızda, kimler kreş açabilir?, kreş açmak için gerekli şartlar nelerdir? ve kreş açmak için gerekli evrakların neler olduğunu öğreneceğiz. Bu konuların yanı sıra kreş açmak istiyorum diyenlerin bilmesini istediğimiz kreş açma maliyetlerini, kreş açma yönetmeliğini de incelemiş olacağız.

Son olarak iş yerinde kreş açmak konusuna değinip yazımızı sonlandıracağız. Merak ettikleriniz için bizi aramayı ihmal etmeyin. Ücretsiz telefonla destek alabilirsiniz.

Kreş Açma Yönetmeliği

Kreş açma yönetmeliği, kreş açma şartlarını belirleyen yönetmeliktir. Yönetmeliğin tamamını AÇSHB’ nın web sitesinde her zaman bulabilirsiniz. Burada önemli olan detay ise kreş açma yönetmeliğini doğru okumak olmalıdır.

Çünkü burada birden fazla detaya yer verilmiştir. Konu ilgili olarak bir hazırlık yapıp sizlerle paylaşacağız.

Eğer yeni bir kreş açmak istiyorsanız, kreş açma yönetmeliği sorununuzu çözecek gibi duruyor. Aşağıda kreş açma yönetmeliğinin ilgili kısımlarını aldık.

Neden Kreş Açmak İçin Şartlar Var? Özel Kreş Açma Maliyeti

Bu konuya şöyle bakarsak daha sağlıklı olacaktır. Eğer kanun koyucu taraf biz olsaydık, Kreş açmak için nasıl şartlar koyardık? Neler isterdik? Kendi çocuğumuz için ne istiyorsak o olsun…

Çocukların rahatça hareket edebilmeleri için, geniş alanlar isterdik, bahçemiz geniş olsun çocukların gönüllerince koşup oynayacağı alan olsun.

 • Güvenlik her konuda sağlansın,
 • Kreş için bina sağlam olsun,
 • Elektrik tesisatı yangına karşı korumalı olsun,
 • Su kesintisine karşı önlemimiz olsun,
 • Her alan amacına uygun olsun,
 • Yangın önlemleri alınsın,
 • Kreşin çevresi, sağlık yönünden uygun olsun …

Daha bu şartların üzerine o kadar maddeler ekleyebiliriz ki, her birini de kreş açma şartları üzerine koyabiliriz.

Bu perspektiften baktığımızda şartları kendimizde oluşturabiliriz. Şimdi gelelim AÇSHB’nın belirlemiş olduğu kreş açma şartlarına.

Kreş açmak için gerekli ilk şart kreş açmaya uygun bir binanın olması. Peki bir kreş binasının uygun olup olmadığını nasıl anlayacağız.

Özel Kreş Açma Maliyeti
Özel Kreş Açma Maliyeti

Özel Kreş Açma Şartları

Kreş açmanın ilk şartı, kreş olmaya uygun binanın olmasıdır. Peki, kreş olmaya uygun binayı nasıl bulacağız. İşte burada hazırlanmış olan kreş açma şartları binanın uygunluğunu belirleyecek önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kreş binası özellikleri

Kreş binasının çevresinde çocuklar için tehlike yaratabilecek alanlar olmamalıdır.  Baz istasyonu, benzin istasyonu, fırın, alkollü içki satan yerler gibi alanlar var ise en az 100 metre kuralına uyulması gerekmektedir.

Eğer çok katlı binalarda kreş açılmak isteniyorsa, kreş için düşünülen bölümün bağımsız girişinin olması lazım.

Bahçe Şartı

Kreş açmak için bir binada aranacak ilk özellik bahçe şartıdır. Bahçenin yeterli büyüklükte olması gerekmektedir. Bahçe olarak her alan sayılabilir. Lakin, bahçe kapasitenin belirlenmesini sağlayan en önemli özelliktir. Bahçede bir çocuk için 1,5 metrekare alan hesabı yapılır.  Yani bahçe ne kadar büyükse kapasite de o oranda büyük olacaktır.

Kreş Binasında Bulunması Gereken Zorunlu Alanlar,

Sınıflar : Sınıf olarak kullanılacak alanlar en az 15 m2 büyüklüğünde olmalıdır. Sınıflarda dikkat edilecek husus ise bol gün ışığı alabilmesidir.

Müdür odası :  En az 10 metrekare alan olmalıdır.

Mutfak Yemekhane : Kurum içinde yemek pişirecekseniz uygun büyüklükte  olmalıdır.

Tuvaletler : Kapasiteye göre tuvalet sayısı belirlenir.

Şimdi burada şaşırabilirsiniz, ama kreş binasında bulunması gereken zorunlu alanlar bu kadardır. Uyku odası,  atölye, karşılama alanı gibi alanlar isteğe bağlı olarak yapılabilir.

Buradaki ana amacımız, en basit haliyle kreş binası özelliklerini belirlemek.  Bu şartlar altında baktığınız bir binanın kreş olmaya uygun olup olmayacağını belirlemek size kalmış.

İşin teknik kısımları ise kurulum sürecinde karşımıza çıkacaktır. O yüzden önce binanın uygunluğu, sonra yapılacak çalışmaların detaylarını tespit etmek lazım.

Posted in Genel

Tags - özel anaokulu açma şartlarıÖzel Kreş Açma MaliyetiÖzel kreş açma şartlarıÖzel Kreş Nasıl Açılır?