Özel kreş açma şartları

Özel kreş açma şartları

Özel kreş açma şartları

Özel kreş açma şartları nelerdir?  Bir Kreş Anaokulu açmak istiyorsanız bir çok kriteri yerine getirmek gerekiyor. Resmi belgeler, bina, öğretmen, yetki belgeleri ve sermaye.

Kreş açmak gibi 1 fikriniz varsa kreş açma şartlarını için doğru adres . Kreş açmak ve kreş açma şartları ile ilgili tüm detayları bu yazıda bulacağınızı konuya geçelim. Günümüzde ailelerin çoğu çocuklarını kreşe göndermek zorunda kalmaktadır. Bunun sebebi ise Türkiye’deki ekonomik durumdan kaynaklı olarak aileler geçim sıkıntısı çekmesi ve  undan dolayı anne ve babalar çalışmak zorunda kalmakta ve çocuklarını kreş vb. okullara vermek zorunda kalmaktadır. Hatta bazı öğretmenler çocuğunu gönderecek kreş beğenmeyip kendi kreş açmak için kolları sıvadığı oluyor.

Bu da kreş açmak fikrini daha cazip hale getiriyor. Peki asıl konumuza gelelim kreş açmak bu açıdan iyi bir işletme tercihi olabilmektedir.

Türkiye’de ki aileler kreşlere güvenme konularında bir takım problemler yaşamaktadır. Bu problemler güven, hijyen, yemek gibi konular bu problemler arasında yer almaktadır. Her aile kreşlere güvenemeyebiliyor. Bunun nedeni haberlerde gördüğümüz üzere çocuklara zorbalık yapan kreş çalışanları, hijyen konusunda çocukların bulundukları alandaki eşyaların, yatakların, yemek yedikleri yerler, lavaboların temiz olmaması, bir diğer konu ise yemeklerin temizlik ve sağlık açısından iyi olmaması bu gibi sebeplerden dolayı kreş açmak iyi bir fikir olmasının yanında bu gibi problemlerde yaratmaktadır. Tabi ki burada önemli olan nokta sizin açacağınız kreş konusunda bu konulara dikkat edip ailelere bunu yansıtabilmenizdir.

Özel kreş açma şartları

1- Kreş 200 metrekarenin üstünde olmalı.
2- Bir bahçesi bulunmalı. Bahçenin büyüklüğü her çocuk için en az 1,5 metrekare alan düşecek şekilde olmalı, hesaplamada 0-2 yaş grubu çocuk sayısı dikkate alınmıyor.
3- 40 metrekarelik bir sınıfta bulunacak öğrenci sayısı 18’den çok olmamalı.
4- Sınıflarda öğretmenle birlikte yardımcı(stajyer) öğretmen de bulunmalı.
5- Bunun dışında pedagog, müdür,  aşçı ve temizlik personeli de istihdam edilmeli.
6- Özel bir kreş kurmak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) onay alınmalı.
7-Her 10 çocuk için bir tuvalet ve lavabo bulunmalı, bunlar çocukların rahatlıkla kullanabilecekleri büyüklük ve yükseklikte olmalı ve lavaboların güvenliği sağlanarak düşmeyecek şekilde güzel sabitlenmeli.
8- Kreşin çok katlı bir binada hizmete açılması halinde, söz konusu binada veya bitişiğinde çocuklar için tehlike yaratabilecek fırın veya patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir şirketin bulunmaması gerekli.
Özel kreş açma şartları
Özel kreş açma şartları
9-Kreşlerde her hangi bir acil tehlike anında çocukların binadan kolaylıkla ayrılabilmelerine yönelik çıkış kapısı, tahliye sistemi veya yangın merdiveni bulunmalı.
10-Kreş ile meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi özel açık yerler, alkollü içki satılan yerler ile genel ahlak kurallarına uygun olmayan mekanların varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları arasında en az yüz metre mesafe bulunmak zorunda.

Posted in Genel

Tags - kreş açma şartlarıÖzel kreş açma şartları