Ücretsiz kreşler

Ücretsiz kreşler Anaokulları Kayıt. Bazı illerimiz de hususi kreş ve ana okullarından ziyade Devlet doğrulusunda kurulmuş Anaokulları ve kreşler bulunmaktadır. Bu kreşlerin hususi kreşlere gore değişikliği aylık aidatı olmaması ve her ferdin kayıt yaptırabilmesidir. Türkiye’deki kreş ve anaokullarının tümünde Ulusal Eğitim bakanlığınca hazırlanan eğitim ve öğretim uygulaması uygulanmaktadır. Özellerin tek farkı, daha azca öğrenci olması ve velilerin takviyeleri ile eğitim amacıyla daha oldukca materyale haiz olunabilmesidir.

Bulunduğunuz ildeki vali, kaymakamlık ve belediyelere müracat ederek parasız kreş ve anaokulu yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ek olarak e devlet üzerindende devlet kreş desteklerine başvurabilirsiniz.

Okul öncesi eğitimde 180 saatten azca olmayan bir ders uygulaması uygulanır. Şuan itibariyle Tüm ilköğretim okullarında ilk okullarında çocuk sayıları kafi olup olmamasına bakılarak anaokulu ve kreş açılmaktadır. Bazı illerde Belediye Başkanlıkları destekli olarak, kreşler açılır ve bu hususi kreşlerde aylık averaj 100-200 TL veli katkısı ile eğitim ve öğretim olanağı sağlanmaktadır. Ulusal Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitime dair yönetmeliğini buradan inceleyebilirsiniz.

Devlet bursu ve anaokulları bedavadır. Velilerden alınan ücretler yalnızca okulun idaresi, Devlet doğrulusunda karşılanmayan harcamaların karşılanması hedefiyle alınmaktadır.

Ücretsiz kreşler
Ücretsiz kreşler anaokulu

Hususi kreşlere çocuklarınızı yazdırmak istiyorsanız kreş ücretini ödemek amacıyla Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim amacıyla kreş yardımı isteğinde bulunabilirsiniz. Çocuğunuzu destekli anaokuluna ya da kreşe kayıt ettirmek isterseniz, ilk yapmanız gereksinim duyulan İl ya da İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek, yaşadığınız şehirdeki hususi ve devlet imkanlı kreş ve anaokulları belirleme etmenizdir. Eğitim amacıyla ödeyecek paranız yok ise bile, devlet imkanlarından faydalanarak çocuğunuzu parasız olarak Devlet okullarına gönderebilirsiniz.

Kreş Anaokulu ve Anasınıfı Açana Teşvik Ücretsiz kreşler

Devlet teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler Devlet Arsa Tahsisi, Faiz Desteği, SGK Desteği, Vergi İndirimleri KDV Muafiyeti, Gümrük Vergisi Muafiyeti şeklinde avantajlardan yararlanabilirler. Devlet teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler amacıyla meydana getirilen anaokulu projesi amacıyla devlet arsa tahsis etmektedir. Arsa tahsis üstünlüğü ile arsanın senelik vergilerini ödeyerek bu alana bina inşaa edip 49 seneliğine de kiralayabilirsiniz.

Faiz desteği olarak yayılan başka üstünlük ise; açılacak olan anaokulu amacıyla yapılacak toplam yatırım miktarının yüzde 70’ine kadar kredi kullanma ve bu tutarın faizinin %5’lik alanı devlet doğrulusunda size iade edilmesi avantajıdır. Açılacak olan anaokulu amacıyla SGK desteği üstünlüğü ise anaokulunda çalışan personel sayısına bağlı olarak asgari ücret tutarının işveren katkı oranı bölgeye bağlı olarak 6 yıl ile 10 yıl arası sürelerde devlet doğrulusunda karşılanma avantajıdır.

Devlet Kreşi ve Bakım evleri Hangileridir ?

Halk içinde parasız Devlet kreşi olarak tanınan bölgeler 0-2 yaş aralığındaki ufaklıklara bakmaktadırlar. Gündüz bakım evi olarak adlandırılanlar ise 2 yaşından 5,5 yaşına kadar olan ufaklıklara bakmaktadır. Bu kuruluşlar Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı doğrulusunda açılmaktadırlar.

Devlet Çocuk Kulübü Nedir?

Ortaokula ve ilk okula devam etmekte olan öğrencilerin okul saatinden geriye kalan sürelerini toplumsal gelişim ve eğitim yönünden desteklemesini hedefleyen kuruluşlardır. Çocuk kulüplerinde öğrenciler toplumsal ve kültürel faaliyetlerle birlikte spora teşvik edilmeleri yönünden detaylı etkinlikler düzenlemektedir. Gene öğrencilerin ödevlerini yapmaları ve ders emekleri mevzusunda yardım sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Parasız Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

  • Gazi ve şehit evlatları
  • Devlet doğrulusunda koruma altına alınmış olan çocuklar
  • Hanım konuk evlerinde bulunuyor olan ya da ayrılan bayanların evlatları
  • Cezaevinde anası ile birlikte kalan çocuklar
  • Ekonomik hali olmayan ailelerin evlatları
  • Anne ve babası vefat etmiş olan ekonomik açıdan gereksinimi olan çocuklar
  • Anası ya da babası olmayan tek anne-baba ile yaşamakta olan çocuklar
  • Kendisine bakan anne-babası engelli olan çocuklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir